دانشگاه سیدجمال الدین اسدآبادی

پیام رئیس جمهور به چهارمین کنگره ملی «بیداری و احیای تمدن اسلامی بر مبنای اندیشه های سیدجمال الدین اسدآبادیبه گزارش روابط عمومی و مرکز اطلاع رسانی دانشگاه، جناب آقای دکتر سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور محترم جمهوری اسلامی ایران، پیامی برای چهارمین کنگره ملی بیداری و احیای تمدن اسلامی بر مبنای اندیشه های سیدجمال الدین اسدآبادی ارسال نمودند. متن پیام جناب آقای دکتر سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور محترم جمهوری اسلامی ایران، توسط جناب آقای دکتر علیرضا قاسمی فرزاد استاندار همدان قرائت گردید.

بسم‌الله الرحمن الرحیم

 

به همه استادان، دانشوران و خردورزان عرصه بیداری و تمدن نوین اسلامی که با حضور موثر خود در چهارمین کنگره ملی بیداری و تمدن نوین اسلامی بر مبنای اندیشه های سیدجمال الدین اسدآبادی به تکریم اندیشه پویای این سرمایه گرانبهای معرفتی و جریان ساز در جهان اسلام اهتمام ورزیده اند، خیرمقدم می گوییم.

در این کنگره سخن درباره شخصیتی است که به تعبیر شهید مطهری، سلسله جنبان نهضت های اسلامی در 100 سال اخیر با نام و یاد او گره خورده است. سیدجمال الدین اسدآبادی فرزند ایران، پیشگام و طلایه دار عرصه بیداری و تمدن اسلامی از مفاخر درخشان استان همدان همدان و شهر اسدآباد است. که روح و جان حقیقت طلب و حقیقت جوی اش در کالبد مکان محدود نماند و با افق دید بلندِ جهان‌بینیِ جهان شمول خود را در گستره گیتی از هند تا افغانستان، از مصر تا ترکیه و از انگلستان تا فرانسه و روسیه علیه استعمار، استکبار و استبداد گستراند.

این شخصیت فرهنگی وزین و بین المللی در هیاهوی بلند جریان روشنفکری فرهنگی مآب که از طریق روزنامه و کتاب به تحذیر اذهان مردم مسلمان منطقه می پرداختند به پشتوانه قرن‌ها غیرت ایرانی- اسلامی، برای نخستین بار علم بازگشت به اسلام را بلند کرد و به پیشقراول معرفی سلطه استعمار بر جهان اسلام شد. آن اسلام‌خواهِ شجاعِ مبارز، با انتشار روزنامۀ عروة‌الوثقی، ضیاء‌الخائفین و چاپ مقالات روشنگرانه در وسعت جغرافیای اسلام باب جهاد را در عرصه تبیین گشود و به تعبیر مقام معظم رهبری سنگرهای فکر، فرهنگ و تمدن غرب را از موضع اسلامی بمباران می‌کرد تا آن‌ها از خودشان دفاع کنند.

اینک سیدجمال الدین اسدآبادی در ضمیر خیل کثیری از ایرانیان به عنوان نماد ضد استعمار و ضد سلطه گیری و بازگشت به اسلام ناب محمدی از طریق اتحاد اسلامی، تقریب مذاهب، پیوند علم و دین، استقلال، عزت و آزادگی مسلمانان نقش بسته است و اکنون عمق استراتژیک اندیشه بیداری اسلامی با تلاش‌های عالمانه امام خمینی(ره) و اندیشه ورزی حکیمانه امام خامنه‌ای(مدظلّه‌العالی)، مرزهای ایران تمدن‌ساز را درنوردیده، به جریان مسلط منطقۀ بزرگ غرب آسیا تبدیل شده و احیای تمدن نوین اسلامی را به آرزویی دست‌یافتنی تبدیل نموده است. حال با منظومۀ فکری رفیع آیت‌الله خامنه‌ای و تدابیر اجرایی سردار شهید سلیمانی، درخت تناور و تنومند خط مقاومت نه تنها درخاک ایران، بلکه از شام تا یمن، از عراق تا فلسطین و لبنان، از آسیا تا آفریقا، و از اروپا تا آمریکا ریشه دوانده که تصویر شفاف و آشکار آن در تمام پایتخت‌های جهان هنگام تظاهرات علیه جنایات رژیم صهیونیستی بیانگر آن است.­

امروز محور مقاومت با چنگ زدن به اندیشه بیداری اسلامی به نماد ایمان و امید، و سرآمد اراده و ایثار آگاهانه در چشم جهانیان تبدیل شده است. بی تردید، اندیشه ایران قوی و فتح قله ها تنها با غنابخشی فرهنگ تحول ساز و تحول آفرین بیداری اسلامی امکان پذیر است.

دولت مردمی با توجه به خیانت‌ها و دشمنی‌های دشمنان در این مسیر به عنوان وظیفه‌ای ملی و دینی حرکت می‌کند و عمیقاً باور دارد که ایرانِ قدرتمند با عظمت به قله ها نزدیک شده است. در این راستا، خوانش و بازخوانی اندیشه‌های سیدجمال الدین اسدآبادی و رهبری انقلاب اسلامی در ترویج و تعمیق این اندیشه جریان‌ساز و حیات‌بخش کمک خواهد نمود.

برگزاری چهارمین کنگره ملی «بیداری و احیای تمدن اسلامی بر مبنای اندیشه‌های سیدجمال الدین اسدآبادی»، اقدام شایسته و مبارکی در این مسیر روشن است؛ از دست‌اندرکاران برگزاری این کنگره ارزشمند به خصوص دانشگاه سیدجمال الدین اسدآبادی، تقدیر و قدردانی می‌نمایم و امیدوارم در پرتو عنایات الهی، شاهد سعادت، سربلندی و سرافرازی روزافزون ایران عزیز و قوی باشیم.

 

 

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

سید ابراهیم رئیسی

 

 

 


تاریخ: ۱۴۰۲/۱۲/۱۷ ۲۳:۱۲ | دفعات بازدید: ۱۸۲ بازدید
نظراتثبت نظر