دانشگاه سیدجمال الدین اسدآبادی

علوم تربیتی


گروه علوم تربیتی

دانشگاه سیدجمال الدین اسدآبادی

 

"در قرن بیست و یکم، بی سوادان آنهایی نیستند که نمی توانند بخوانند یا بنویسند، بلکه کسانی هستند که نمی توانند یاد بگیرند، بازآزموی کنند و با رسانه های نوین ارتباط برقرار کنند."

آلوین تافلر

 

معرفی رشته

رشد سالم و صحيح جوامع انساني در گرو تعليم و تربيت صحيح و اصولي افراد آن جوامع است. بديهي است هر قدر آگاهي و دانش اقشار مختلف جامعه نسبت به تعليم و تربيت افزايش يابد، جامعه در مسير تکامل و تعالي رشد خواهد يافت. علوم تربیتی یکی از رشته‌های علوم انسانی است که به جنبه‌های آموزش و پرورش آدمی و دانش‌های مربوط به آن می‌پردازد. علوم تربیتی از ماهیت میان رشته‌ای برخوردار است و از فلسفه، روانشناسی، جامعه‌شناسی، آمار، اقتصاد و مدیریت، مفاهیم بسیاری را اقتباس نموده‌ است. به عنوان مثال، روانشناسی تربیتی متکی بر دانش روانشناسی و اقتصاد آموزش عالی بر مفاهیم علم اقتصاد مبتنی است. ماهیت میان رشته‌ای علوم تربیتی موجب جامعیت این علم گشته است.

گروه علوم تربیتی دانشگاه سید جمال الدین اسدآبادی در سال 1392 با پذیرش دانشجو در رشته تکنولوژی آموزشی فعالیت خود را آغاز کرد. این گروه از سال 1395 بر اساس دستورالعمل وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مبنی بر تجمیع کلیه گرایش های مقطع کارشناسی علوم تربیتی، اقدام به پذیرش دانشجو در رشته علوم تربیتی نموده است. لازم به ذکر است که دانشجویان این رشته علاوه بر دروس عمومی، پایه و اصلی، واحدهای دروس تخصصی تکنولوژی آموزشی را که از کاربردی ترین گرایش‌های این رشته است (مجموعاً 140 واحد درسی) می گذرانند. دانشجویان فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی رشته علوم تربیتی می‌توانند در گرایش‌های مختلف این رشته از جمله  رشته‌های تکنولوژی آموزشی، مدیریت آموزشی، روانشناسی، مشاوره، برنامه‌ریزی درسی و آموزشی، آموزش و پرورش کودکان استثنایی، تحقیقات آموزشی و ... در مقطع کارشناسی ارشد ادامه تحصیل دهند. از جمله افتخارات دانشجویان این گروه آموزشی می‌توان به کسب رتبه‌های برتر در المپیادهای دانشجویی منطقه‌ای و کشوری اشاره نمود.


برچسب ها: - علوم تربیتی