دانشگاه سیدجمال الدین اسدآبادی

سخنرانی دکتر غلامعلی حداد عادل در چهارمین همایش ملی بزرگداشت سیدجمال الدین اسدآبادیبه گزارش روابط عمومی و مرکز اطلاع رسانی دانشگاه، آقای دکتر غلامعلی حداد عادل مشاور مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) و رئیس فرهنگستان ادب و فارسی در چهارمین همایش ملی بزرگداشت سیدجمال الدین اسدآبادی به ایراد سخنرانی پرداختند.

آقای دکتر غلامعلی حداد عادل مشاور مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) و رئیس فرهنگستان ادب و فارسی در چهارمین همایش ملی بزرگداشت سیدجمال الدین اسدآبادی ابتدا از اساتید و دانشجویان، آقای دکتر علیرضا قاسمی فرزاد استاندار همدان، آقای دکتر اکبر زنجبرزاده نماینده منتخب مردم شریف اسدآباد در دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، اقای دکتر صادق خزل پور رئیس دانشگاه سیدجمال الدین اسدآبادی تشکر نمودند و بابت وجود دانشگاهی مزین به نام سیدجمال الدین اسدآبادی، اظهار خرسندی نمودند.

دکتر غلامعلی حدادعادل عصر پنجشنبه ۱۷ اسفند در دومین روز از همایش سیدجمال‌الدین اسدآبادی به نام همایش ملی بیداری و احیای تمدن اسلامی بر مبنای اندیشه‌های سیدجمال که با حضور فلاسفه و دانشمندان حوزه علوم انسانی از دانشگاه‌های معتبر کشور و شخصیت‌های برجسته حوزه علمیه در سالن اجتماعات فرهنگ و ارشاد اسلامی اسدآباد برگزار شد، اظهار کرد: آنچنان که در شأن سیدجمال الدین اسدآبادی است، کار نکرده ایم و حتی در پژوهش های تحقیقاتی و دانشگاهی، آن طور که باید کار نشده است. آثار سیدجمال الدین اسدآبادی جای فکر و بحث های فنی و تحقیقاتی در مراکز علمی و دانشگاهی دارد. کارهای تحقیقاتی و دانشگاهی آنطور که باید صورت نگرفته و می‌طلبد در محیط علمی و دانشگاهی بحث فنی و تحقیقی در این رابطه داشت و هم در رابطه با سیدجمال مراسم‌ عمومی برگزار کرد.سیدجمال‌الدین اسدآبادی را آنطور که باید به نسل جوان معرفی نکرده‌ایم و در تألیف کتاب در حوزه نوجوانان و جوانان در زمینه سیدجمال ورود چندانی نداشته‌ایم که باید در آینده این امر جبران شود.

دکتر غلامعلی حدادعادل بیان داشتند: دوره سیدجمال مصادف با تحولات بسیاری بوده است که عبارت اند از: 1) رشد شگفت آور کشورهای غربی از لحاظ علمی، صنعتی، فنی و مادی؛ 2) عقب ماندگی بیش از حد کشورهای اسلامی و از جمله ایران و فقر و جهل و زبونی کشورهای مسلمان؛ 3) ظهور پدیده تجدد؛ 4) وجود استبداد و حکومت های استبدادی در کشورهای اسلامی و از جمله ایران چنان چه سیدجمال در دوره حکومت 50 ساله ناصرالدین شاه زندگی کرده است. 5) وجود پدیده استعمار در کشورهای اسلامی: شکل عریان استعمار در هند، شکل پنهانی اش در ایران و شکل متوسط اش در افغانستان.

در ادامه به ویژگی های تفکر و اندیشه سیدجمال الدین اسدآبادی پرداخت: 1) در رساله نیچریه با رد فلسفه های مادی، به نقش دین در تمدن سازی پرداخته است. 2) خصوصیت برجسته سیدجمال الدین اسدآبادی این بود که او یک مصلح دینی بوده است و در این راستا، تلاش نمود آموزه های قرآنی را به متن جامعه انتقال دهد. 3) ترویج علم برای مقابله با عقب ماندگی مسلمانان. ایشان معتقد بود امروز باید علم را از غربی ها بگیریم و عقب ماندگی ها را جبران کنیم. 4) اعتقاد راسخ به وحدت اسلام و اتحاد اسلامی؛ 5) مقابله و مبارزه با حکومت های استبدادی به ویژه ایران و مقابله با استعمار بیگانه؛ در این مسیر، سیدجمال بر اساس اندیشه هایش زندگی می کرد و بر اساس باورهایش مبارزه می کرد میرزای کرمانی به صراحت بیان داشته است که در ترور ناصرالدین شاه بر اساس فکر و اندیشه سیدجمال عمل نموده است. 6) صور گوناگون و تلاش های مختلف سیدجمال و جولان دادن در میدان های مختلف: در روزنامه و نشر آن(ضیاء الخافقین، عروة الوثقی و مجله معلم مشفق در حیدرآباد هند)، سخنرانی های متعدد به عنوان یک خطیب توانا؛ تدریس کردن؛ سفرهای متعدد (سیدجمال بیش از 30 سال در سفر مستمر بوده است)؛ تربیت شاگردان و شخصیت های مهم مثل شیخ محمد عبده که کتاب نهج البلاغه را در مصر تصحیح و چاپ کرده است؛ تألیف کتاب و مقاله؛ دینداری، شجاعت، استقامت و نفوذ کلام.

در مجموع، زندگی سیدجمال همانند حماسه ای است که ساختن و پروراندن آن مستلزم استعداد و قدرت بینظیر و استثنائی است. پیام ما امروز به سیدجمال این است که آرمان هایش تحقق پیدا کرده است: هم بیداری اسلامی در ایران و جهان موفق بوده است؛ هم در مبارزه با استبداد داخلی(با ترور ناصرالدین شاه) و هم در مبارزه با استعمار انگلیس موفق بوده است. با انقلاب اسلامی آرمان‌های سیدجمال محقق شد و حکومت استبدادی سرنگون و دست استعمار از کشور ایران اسلامی کوتاه شد و اندیشه و اتحاد اسلامی به عنوان اندیشه محوری در دستور کار قرار گرفت و کشور قدم در راه رشد علمی گذاشت و خرافات و تعصب رخت بر بست.

مشاور مقام معظم رهبری در ادامه گفت: چند چهره از جمله شهید مطهری، استاد محیط طباطبایی، استاد مدرس چهاردهی، سیدهادی خسروشاهی و دکتر کریم مجتهدی در رابطه با معرفی سیدجمال پیشکسوت و راهگشا بوده‌اند و وظیفه داریم از آنها یاد کنیم.

حدادعادی همچنین گفت: به دانشگاه سیدجمال‌الدین اسدآبادی پیشنهاد می‌کنم که یک مرکز سیدجمال‌شناسی در دانشگاه سیدجمال ایجاد کند و برای آن یک ردیف و اعتبار درنظر بگیرد و تعدادی را در این مرکز تحقیق درباره سیدجمال استخدام کند.

وی با بیان اینکه نباید برای سیدجمال تنها به برگزاری یک مجلس عمومی اکتفا کنیم، گفت: تولیدات مختلف در رابطه با سیدجمال توسط دانشگاه سیدجمال‌الدین اسدآبادی می‌تواند برای کارهای فرادستی در رابطه با این بزرگ مرد تأثیر بسزایی داشته باشد.

وی همچنین با تأکید بر انتشار و تدوین کتاب‌نامه در رابطه با سیدجمال توسط این دانشگاه خاطرنشان کرد: این امر می‌تواند پایه کار تحقیقی دیگران برای پژوهش در رابطه با سیدجمال قرار گیرد.


تاریخ: ۱۴۰۲/۱۲/۱۸ ۰۰:۱۲ | دفعات بازدید: ۳۳۴ بازدید
نظراتثبت نظر