دانشگاه سیدجمال الدین اسدآبادی

خواندن دانشگاه سید جمال الدین اسدآبادی به عنوان دانشگاه جوان در برنامه زنده رادیویی پرسمان توسط رییس دانشگاهبرنامه زنده رادیویی پرسمان صدا و سیمای استان همدان، میزبان دکتر گودرزی افشار؛ رییس محترم دانشگاه سید جمال الدین اسدآبادی

گفتگوها در این برنامه حول سه محور بیان گردید؛ دکتر حمید گودرزی افشار، دانشگاه سید جمال الدین اسدآبادی و آموزش عالی کشور

در ابتدای امر مجری محترم برنامه به معرفی دکتر گودرزی افشار و رزومه علمی، مدیریتی ایشان پرداختند و سوالاتی نیز در این خصوص مطرح گردید.

در ادامه دکتر گودرزی افشار به معرفی و گزارش عملکرد دانشگاه سید جمال الدین اسدآبادی پرداختند.

ایشان اعلام کردند دانشگاه سید جمال الدین اسدآبادی اکنون دارای 1200 دانشجوی فعال در ده رشته و دو مقطع تحصیلی می باشد که تاکنون 400 نفر موفق به اخذ مدرک فارغ التحصیلی از این دانشگاه شده اند.

گودرزی افشار بیان نمود دانشگاه ها و مراکر آموزش عالی برای راه اندازی اولیه نیاز به حمایت های مالی و معنوی دارند، علی رغم هزینه ها بخصوص در شهرستان های کوچک بزرگترین مسئله در این امر پذیرش دانشگاه در فضای فرهنگی شهرستان می باشد که خوشبختانه دانشگاه سید جمال الدین اسدآبادی از بدو تاسیس از این دو موهبت برخوردار بوده است. حمایت های مسئولین کشوری، استانی و شهرستانی در توسعه دانشگاه و حمایت های مردمی شهرستان اسدآباد که حتی به تجهیز اماکن خود پرداختند جهت امور آموزشی و خوابگاه دانشجویی

ایشان دانشگاه سید جمال الدین اسدآبادی را دانشگاهی جوان خطاب کردند و عرضه نمودند یکی از شاخصه های جوانی چابکی است. از ابعاد چابکی این است که به صورت مقطعی ماموریتی محول می شود و نتیجه های موثر از آن منعکس می گردد به گونه ای که دانشگاه سید جمال الدین اسدآبادی این موضوع  را اثبات کرده است در تمامی زمینه های آموزشی، پژوهشی، عمرانی و ... ، دانشگاه سید جمال الدین اسدآبادی در پایگاه استنادی جهان اسلام (ISC) دارای رتبه بین 30 تا 40 می باشد که در این رتبه بندی از برخی دانشگاه های بزرگ و قدمت دار بالاتر است. اعضای هیأت علمی این دانشگاه موفق به چاپ 120 مقاله پژوهشی ISI شده اند و آمارها حاکی از این است که 70 درصد دانشجویان فارغ التحصیل این دانشگاه موفق به ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلی بالاتر می شوند.

ایشان بیان نمود با همتی که وزارت علوم و در راس امر، جناب آقای دکتر غلامی؛ مقام عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دارند و با توجه به جوان بودن دانشگاه سید جمال الدین اسدآبادی و اعتقاد جامعه دانشگاهی بر ماموریت گرا بودن امید است در آینده خبر های خوبی از این دانشگاه شنیده شود کما اینکه با توجه به قدمت دانشگاه رشد این دانشگاه در همه حوزه ها مثال زدنی است.

در خصوص محور سوم بحث و مبحث نظر رییس دانشگاه در خصوص نظام آموزش عالی، دکتر گودرزی افشار بیان کردند دید و سیاست وزارت علوم دیگر توسعه کمی نیست، سیاست جدید نگاه و توسعه کیفی و ارتقای کار آفرینی است. به گونه ای که دانشگاه ها به سمت دانشگاه های نسل چهارم در حال حرکت هستند، دانشگاهی که حسن و مزیتش را در افزایش تعداد فارغ التحصیل بداند دانشگاه با کیفیتی نیست، علم باید با صنعت آمیخته شود، دانشگاه وظیفه اش تولید علم است نه تولید شغل، برای اینکه بشود دانشگاه را به صنعت وصل کرد باید صنعت هم این امر را پذیرا باشد به گونه ای که دانشگاه علم تولید کند و صنعت این علم را به کار بگیرد. شاهدیم این مهم در کشور اتفاق افتاده و همه در جهت تحقق بیشتر آن در تلاشند.

ایشان در ادامه به ارزش گذاری های اشتباهی پرداختند که در جامعه کنونی رواج یافته است، مدرک گرایی به جای تخصص گرایی. همچنین ترکیب علم و صنعت و تخصص را زمینه ساز رشد و ترقی جامعه خواندند.


تاریخ: ۱۳۹۷/۱۲/۱۹ ۱۵:۱۲ | دفعات بازدید: ۱۶۶۷ بازدید

برچسب ها: -نظراتثبت نظر