دانشگاه سیدجمال الدین اسدآبادی

بیانیه مشترک امام جمعه شهرستان اسدآباد و رییس دانشگاه سید جمال الدین اسدآبادی به مناسبت روز وحدت حوزه و دانشگاهحجت الاسلام و المسلمین حسینی مجد و دکتر حسین مرادی مخلص؛ به مناسبت روز شهادت آیت الله دکتر مفتح و در راستای وحدت حوزه و دانشگاه بیانیه مشترکی صادرکردند. متن این بیانیه به شرح ذیل است:

دانش آشکارترین وسیله عزت و قدرت کشور است. (رهبر معظم انقلاب)

27 آذر؛ مزین به شهادت آیت الله دکتر محمد مفتح، عارف بزرگ نستوه است که با تقدیم خون پاک خویش، طرح آشتی ساختارهای برآمده از دو نهاد حوزه و دانشگاه را نگاشت، وحدت این دو نهاد مقدس را امضا نمود و در تقویم شکوه‌مند انقلاب اسلامی ایران به یادگار گذاشت. با وجود این، قبلاً مصلحان بزرگی برای تحقق این پیوند مقدس، جد و جهد کردند و قلم راندند که آثارشان تا ابد بر تارک اندیشه های بشری می درخشد. از جمله می توان به تلاش های وقفه ناپذیر و ارزشمند سیدجمال الدین اسدآبادی اشاره کرد که در مقابل تلاش های استعمار و استکبار برای خاموش کردن ایمان و وجدان دینی آحاد مردم و ترویج احساس بیگانگی علم و دین، مبارزه را پیشه کرد و چون سرو به تماشای خورشید ایستاد. مطالعۀ عمیق اندیشه های ناب سیدجمال الدین اسدآبادی بیانگر آن است که تلفیق علم و اسلام، محتواساز، انسان‌ساز و نرم افزاری برای پیشرفت جامعۀ اسلامی است. در واقع، علم و اسلام در کناریکدیگر و به موازات هم حرکت می‌کنند و تقریب و اتحاد گسست ناپذیری بین آنها وجود دارد. و چه زیبا حدود یک قرن بعد، پیرمراد کعبه دل، بنیانگذار فقید انقلاب اسلامی، روح و معنای دوباره ای به این اندیشه های سترگ مصلح بزرگ شرق بخشید. آنجا که فرمودند: نه دانشگاهی بدون روحانی می‌تواند به استقلال برسد و نه روحانی‌ای بدون دانشگاه.

در این میان، دانشگاه سید جمال الدین اسدآبادی مزین به نام یک شخصیت جهانی است که تمام عمر پرثمر خود را صرف پیوند گسست ناپذیر علم و اسلام کرده است. شخصیتی برخواسته از مکتب حوزه که در کرسی های بزرگ علمی دنیا از غرب تا شرق وارد گفتمان های علمی و فلسفی با محوریت «اسلام و علم» شده است. به طوری که با یک رویکرد مدرن، به روشنگری و تبیین تفکر اسلام ناب محمدی با تمرکز بر علم و ظرفیت دانشگاه برای جهانیان پرداخته است. شاه بیت تلاش های او در جملۀ ماندگاری انعکاس یافته است که جهان همچنان تمام قد به احترام آن ایستاده است: «دولت ها به عدل استوارند و ملت ها به علم و دانش زنده می شوند».

بر این اساس و در چارچوب تلاش های ماندگار سید جمال الدین اسدآبادی، اینجانبان در جهت پیوند علم و اسلام بر وحدت مقدس حوزه و دانشگاه با محوریت تلاش خستگی ناپذیر برای اجرای بیانیه گام دوم انقلاب تأکید می نماییم و همصدا و متحدانه، ایمان و اعتقاد کامل داریم دستیابی به چشم‌انداز و اهداف آینده نظام، پی‌ریزی تمدن نوین اسلامی و عملی سازی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی منوط به هماهنگی و همکاری تنگاتنگ نخبگان حوزوی و دانشگاه در راستای تفکر ناب شهید مفتح است. بار دیگر، تجدید بیعت خود را با رهنمودهای عالی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در گام دوم انقلاب اسلامی اعلام می داریم، چنان چه تمام تلاش ما برای تحقق این جملۀ زیبای ایشان است که فردای ایران اسلامی، به مراتب از امروز بهتر و درخشان تر خواهد بود.

 

حجت الاسلام و المسلمین سید موسی حسینی مجد                          دکتر حسین مرادی مخلص

                امام جمعه شهرستان اسدآباد                             رییس دانشگاه سیدجمال الدین اسدآبادی


تاریخ: ۱۳۹۹/۰۹/۲۷ ۰۸:۰۹ | دفعات بازدید: ۳۱۶ بازدید

برچسب ها: -نظراتثبت نظر