دانشگاه سیدجمال الدین اسدآبادی

بررسی «معامله قرن» در جلسه هم اندیشی اساتید دانشگاه سید جمال الدین اسدآبادیروابط عمومی ــ یکشنبه، ۲۷ بهمن، نشست هم اندیشی اعضای هیئت علمی دانشگاه با موضوع «معامله قرن» برگزار شد

این کارگاه با حضور دکتر رحیمی همدانی؛ رییس دادگستری شهرستان اسدآباد و اعضای هیأت علمی دانشگاه و ارائه دکتر ستار عزیزی؛ عضو هیأت علمی گروه حقوق بین الملل دانشگاه بوعلی سینا در محل سالن جلسات حوزه ریاست دانشگاه برگزار شد.

مباحث مطروحه؛ ابعاد حقوق بین المللی معامله پیشنهادی دونالد ترامپ؛ رییس جمهور ایالات متحده آمریکا (28 ژانویه 2020) بررسی شد و مغایرت و تناقض این طرح با مقررات حقوقی و بین المللی مطرح گردید. نمونه این تناقضات را می توان مسئله بازگشت آوارگان جنگ های 1948 و 1967 دانست که در فصل نامه 242 شورای امنیت ملی به راه حل عادلانه بازگشت آن ها اشاره شده است اما در طرح معامله قرن فقط تعداد محدودی حق بازگشت به سرزمین های فلسطین را دارند.

از طرفی دکتر عزیزی مغایرت طرح دونالد ترامپ با مقررات حقوقی بین المللی را مطرح کردند که جیمی کارتر؛ رییس جمهور اسبق ایالات متحده آمریکا ضمن اذعان به مغایرت این طرح با حقوق بین الملل، آن را از جمله مغایر حق تعیین سرنوشت فلسطین، ممنوعیت تصرف از طریق زور و ممنوعیت الحاق سرزمین های اشغالی دانست و سیاست های اسرائیل را به آپارتاید تعبیر کرد.


تاریخ: ۱۳۹۸/۱۱/۲۷ ۱۵:۱۱ | دفعات بازدید: ۹۲۴ بازدید

برچسب ها: -نظراتثبت نظر